Porady

Tonery

Jako dostawcę tonerów do drukarek mogę polecić firmę BLACKLINE. Kontakt: Paweł Krajewicz: p.krajewicz@blackline.pl
Zawsze szybki kontakt i szybka dostawa.
Dobra jakość zamienników

Zmiana języka klawiatury

To chyba najczęstsza usterka z jaką się spotykam. Efekt jest taki że naciskając na klawiaturze literę "Z" otrzymijemy literę "Y". Odpowiedzialna jest za to kombinacja klawiszy Ctrl+Shift. Przęłącza ona klawiaturę w inny układ. Żeby powrócić do poprzedniego układu trzeba tylko owtórzyć kombinację tych klawiszy.

Monitor wyświetla obraz na czerwono

Takie objawy najczęściej powoduje lekkie wysunięcie się jednej z wtyczek kabla łączącego komputer z monitorem. Należy dopchnąć i dokręcić obie wtyczki kabla VGA

Dokumenty magazynowe

Dokumenty magazynowe pozwalają utrzymywać porządek w obszarze gospodarki magazynowej. W wielu firmach dokumenty takie wypisywane są ręcznie na gotowych dokumentach w bloczkach. Dokument papierowy ma to do siebie że lubi się zagubić i wtedy nie zostaje na jego podstawie uaktualniony stan magazynowy. Pisząc mały program komputerowy zabezpieczamy się przed tym w taki sposób że dokument jest drukowany dopiero po wykonaniu operacji aktualizacji stanów, czyli jego zagubienie nie wpływa na stan magazynowy. Taki prosty system można również wykonać w formie strony internetowej. Takie rozwiązanie jest idealne do magazynu gdyż stan magazynowy możemy aktualizowac przy pomocy urządzen mobilnych a więc bez konieczności przebywania przy komputerze. Pracownik wykonujący załadunek może w ten sposób wpisać dokładną ilość załadowanego towaru. Dane te natychmiast dostępne są dla magazyniera wystawiającego dokument a nawet mogą być widoczne dla klienta który ma siedzibę w innym mieście. Klient może być rownież powiadomiony o załadunku poprzez wiadomoć email lub sms.

System fakturujący

Darmowe systemy fakturujące mają wiele ograniczeń czy to w ilości wystawianych faktur czy logo producenta na fakturze albo ograniczenie czasowe. Można zakupić mały system pudełkowy ale w 90% firm które kupiły taki system z czasem zaczyna brakowac pewnych funkcji, które praktycznie nie są do dorobienia przez producenta oprogramowania. Wyjściem z takiej sytuacji jest "uszycie systemu na miarę" czyli napisanie małego systemu pod konkretną firmę. Nie musi byc to zaraz bardzo drogie rozwiązanie. Można to zrobić przy pomocy języka html, php i js. Zaletą takiego malego systemu jest to że można go rozbudowac do większego systemu i moze to zrobić każdy a nie tylko "producent" tego oprogramowania gdyż cały czas jesteśmy włascicielami kodu co w przypadku programów pisanych za pomocą języków kompilowanych nie jest mozliwe.

Współpraca pracowników

W firmach gdzie nie wprowadzono systemu ERP informacje z różnych działów przekazywane są pomiędzy pracownikami za pomocą poczty email co prowadzi do chaosu informacyjnego. Taki chaos informacyjny można opanować przez wykonanie współdzielonego arkusza excel lub zrobienie prostej bazy danych i prostego systemu opartego na php. Taki maly system w formie strony internetowej daje mozliwość współdziałania użytkowników nawet po za firmą np. handlowców z działem sprzedaży lub zakupów.

Serwer w małej firmie

Czy w małej firmie gdzie mamy kilka komputerów opłaca się inwestować w serwer ? Myślę że tak a to dla tego że w takiej firmie jest przeważnie kilka programów z których należy wykonywac kopie bezpieczeństwa. Serwer gromadzi dane z tych wszystkich programów w jednym miejscu i to z tego miejsca wykonuje się kopię przeważnie w nocy kiedy już nikt nie pracuje. Serwer umozliwia rownież pracę na tych samych danych przez kilku użytkowników (współdzielone pliki excel, bazy danych)np. program Płatnik którego baza przeniesiona jest na bazę sql na serwerze umozliwia wspólną pracę kilku osób w tym samym czasie.

Zbyt duża ilość urządzeń sieciowych

Głównie chodzi tu o switche. W większości przypadków zamiast położyć dłuższy przewód od routera podłączany jest kolejny switch i z niego idzie kolejny przewód do oddalonego komputera. W przypadku wielu urządzeń w sieci może występować częste zawieszanie się tych urządzeń i niestabilna praca sieci.

Niestarannie wykonana sieć komputerowa

W firmach działających już od dłuższego czasu często możemy zauważyć sieci komputerowe, które kiedyś zostały wykonane na szybko czyli kable plączące się pod biurkami często przyciśnięte jakimś ciężkim meblem, załamane, nacięte zbyt długie lub słabej jakości. Wszystko to prowadzi do niestabilnej pracy sieci. Należy wymienić stare przewody na kable dobrej jakości i o takiej długości jaka jest potrzebna żeby nie było nadmiaru.Zapraszam do kontaktu.
Marcin Cieślak
tel. 603 562 161